Eerste en tweedelijns zorg
GGZ
Jeugdzorg

Voorkomen van uitval bij autisme

29 september 2026

Wouter staat bekend als een harde werker. Voor zijn collega’s lijkt alles goed te gaan, maar achter de schermen raakt hij steeds meer overprikkeld. Uiteindelijk meldt hij zich ziek en blijkt dat hij al langere tijd worstelt met stress, somberheid en uitputting.

Mensen met autisme verwerken prikkels en emoties vaak anders dan neurotypische mensen. Overbelasting kan leiden tot stress, depressieve klachten of terugtrekgedrag. Het tijdig herkennen van signalen en het bieden van passende ondersteuning is daarom essentieel.

Tijdens het symposium Voorkomen van uitval bij autisme krijg je inzicht in de samenhang tussen prikkelverwerking, emotieregulatie en mentale gezondheid bij mensen met autisme. Je leert hoe je signalen van stress en depressie herkent en hoe je cliënten en hun omgeving kunt ondersteunen.

Na afloop van dit symposium:
• Kun je signalen van depressie, zelfbeschadiging en suïcidaliteit bij mensen met autisme herkennen
• Heb je inzicht in de rol van prikkelverwerking en overbelasting
• Kun je cliënten ondersteunen bij emotieregulatie en stressmanagement
• Weet je hoe je familie en het sociale netwerk betrekt bij de begeleiding
• Kun je ervaringskennis en praktijkvoorbeelden vertalen naar je eigen werk

Het symposium combineert wetenschappelijke inzichten met praktijkgerichte voorbeelden en ervaringsverhalen. Experts en ervaringsdeskundigen delen kennis die je helpt om cliënten met autisme beter te begeleiden bij stress en psychische klachten.

Wil je stress, depressie en suïcidaliteit bij mensen met autisme beter herkennen en begeleiden? Schrijf je dan in voor het symposium Voorkomen van uitval bij autisme.

Voorkomen van uitval bij autisme
Symposium
Inschrijven
NH Hotel, Amersfoort
29 september 2026
€ 445,00
excl. btw

Data

29 september 2026
NH Hotel, Amersfoort
+
29 september 202609:3016:30

Programma

09:00 - Ontvangst met koffie, thee en uitreiking congresmap

09:30 - Opening door de dagvoorzitter
Suzanne Rouwhorst,
autismespecialist en schrijfster van meerdere boeken over autisme

10:00 - Begrip hebben voor suïcidaliteit en zelfbeschadiging gedrag
Annelies Spek,
klinisch psycholoog, senior wetenschappelijk onderzoeker gepromoveerd op ASS bij volwassenen en hoofd Autisme Expertisecentrum

  • Risicofactoren voor suïcidaliteit bij autisme
  • Herkennen van zelfmoordgedachten onder mensen met autisme
  • Welke behandeling van suïcidale gedachten kun je inzetten?
  • Hoe kan je helpen bij suïcidale gedachten en autisme?
  • Adviezen voor de klinische praktijk

10:45 - Koffie- en theepauze

11.00 - Het camoufleren van autisme
Wikke van der Putten,
psycholoog en onderzoeker bij Leo Kannerhuis

  • Wat is camouflage en hoe kan je deze strategieën in kaart brengen?
  • Wat zijn de voor en nadelen van camoufleren
  • Hoe kan je samen met iemand met autisme in de praktijk aan de slag met het onderwerp camouflage?

11.45 - Depressie en autisme
Eva Hafkamp,
gedragswetenschapper bij Leo Kannerhuis

  • Korte introductie dialectische gedragstherapie (DGT) als behandeling van ernstige mentale ontregeling
  • Eerste resultaten klinische DGT bij autisme
  • Model voor ernstige mentale ontregeling bij mensen met autisme

12.30 - Lunchpauze

13.30 - Jezelf beter begrijpen
– Psycho-educatie bij autisme
Suzanne Rouwhorst, autismespecialist en schrijfster van meerdere boeken over autisme

  • De rol van psycho-educatie in het voorkomen van uitval
  • Zelfbewustzijn versterken bij jongeren en volwassenen met autisme
  • Hoe begeleid je mensen met autisme bij het omgaan met hun eigen kwaliteiten en uitdaginge?
  • Hoe betrek je ouders en de omgeving bij de ondersteuning?
  • Praktische tools en strategieën voor de dagelijkse praktijk

14.15 - Stressregulatie en coping om uitval te voorkomen
Yvette Roke,
  psychiater en onderzoeker bij GGZ centraal

  • Hoe werkt de prikkelverwerking en stressregulatie bij mensen met autisme
  • Welke vaardigheden kan je aanleren om met spanning om te gaan?
  • Welke hulpmiddelen kun je inzetten voor betere coping en stressbeheersing?

15.00 - Koffie- en theepauze

15.15 - Met ACT flexibeler omgaan met uitdagingen bij autisme
Alvin van Asselt,
promovendus en ervaringsdeskundige bij GGZ Centraal

  • Hoe kan ACT bijdragen aan het vergroten van psychologische flexibiliteit?
  • Welke aanpassingen zijn nodig om ACT effectief toe te passen bij mensen met autisme?
  • Praktische oefening en ervaringsgericht werken met ACT-technieken

16.00 - Afsluiting door de dagvoorzitter

Accreditatie

Deze nascholing is geaccrediteerd door:

Medisch specialisten ABAN/KNMG(5 PE-punten)
Physician Assistants NAPA(5 PE-punten)
SPV / Verpleegkundige Kwaliteitsregister V&V(5 PE-punten)
Verpleegkundig specialisten VSR(5 PE-punten)
Klinisch neuropsychologen FGzPt(5 PE-punten)
Kinder- en jeugdpsychologen NIP/NVO(5 PE-punten)
Jeugdprofessionals SKJ(5.5 PE-punten)
Cliëntondersteuners Registerplein(5 PE-punten)
Kinderwerkers / Jongerenwerkers Registerplein(5 PE-punten)
Maatschappelijk werkers Registerplein(5 PE-punten)
Sociaal Agogen Registerplein(5 PE-punten)

Staat jouw beroepsgroep er niet bij? Neem dan contact op met je eigen beroepsvereniging en vraag of bovenstaande accreditaties voldoende zijn om ook accreditatie te krijgen met een aanwezigheidsbewijs van Medilex. Wij helpen je daar graag mee.

Veel gestelde vragen

Doelgroep

Dit symposium is speciaal ontwikkeld voor:

  • Artsen en medisch specialisten (o.a. psychiaters, bedrijfsartsen en huisarts)
  • Psychologen en orthopedagogen 
  • Physician Assistants
  • Verpleegkundigen, verpleegkundig specialisten en sociaal psychiatrisch verpleegkundigen
  • Cliëntbegeleiders en ondersteuners
  • Maatschappelijk werkers

En andere geïnteresseerde zorgprofessionals

    Sprekers

       
    Annelies Spek – klinisch psycholoog en senior onderzoeker autisme
    Annelies is klinisch psycholoog en senior wetenschappelijk onderzoeker, gespecialiseerd in autisme bij volwassenen. Zij promoveerde op autismespectrumstoornissen en was voorzitter bij de ontwikkeling van de Zorgstandaard Autisme. Annelies is hoofd van het Autisme Expertisecentrum en consulent bij het CCE en het Pieter Baan Centrum. Daarnaast is zij docent bij RINO en Cure & Care, verbonden aan de KU Leuven en bestuurslid van het Female Autism Network of the Netherlands (FANN).
    Suzanne Rouwhorst– autismespecialist, auteur en trainer
    Suzanne is autismespecialist met 25 jaar ervaring in het regulier en speciaal onderwijs. Zij behaalde cum laude haar master SEN (2014) en won met haar onderzoek Autisme, een andere wereld de Fontys Denk Groter-prijs en de NVA-HanneMieke prijs. Suzanne is auteur van Autisme anders bekijken en Vind je eigen weg met jouw autisme en ontwikkelaar van het Autismepaspoort en de Jouw Autisme Methodiek. Daarnaast verzorgt zij scholingen over autisme, is zij voorzitter van de NVA Expertgroep Autisme & Onderwijs en consulent autisme bij het CCE.
    Yvette Roke – psychiater en projectleider SAM-STAPP, GGz Centraal
    Yvette werkt sinds 2001 als psychiater bij GGz Centraal. In 2013 promoveerde zij op prolactine-gerelateerde bijwerkingen van antipsychotica bij kinderen en adolescenten met een autismespectrumstoornis. Daarnaast is zij projectleider van het SAM-STAPP project en ontwikkelaar van de e-mental health applicatie SAM, die mensen met autisme ondersteunt bij stressmanagement. Met deze innovaties won zij meerdere prijzen, waaronder de Health Valley Bridge Prize en de Tenzinger Zorgverslimmer Award.
    Wikke van der Putten – psycholoog en senior onderzoeker, Leo Kannerhuis
    Wikke is psycholoog en senior onderzoeker bij het Leo Kannerhuis (polikliniek Amsterdam). Haar onderzoek richt zich op de rol van camoufleren bij psychische klachten bij mensen met autisme en op hoe hulpverleners dit thema in de praktijk kunnen bespreken en behandelen. In haar werk verbindt zij wetenschappelijke kennis met de klinische praktijk.
    Eva Hafkamp – gedragswetenschapper en promovendaEva is als gedragswetenschapper en promovenda verbonden aan het Youz Leo Kannerhuis. In haar onderzoek richt zij zich op depressie en suïcidaliteit bij jongeren met autisme. Daarbij staat de klinische praktijk centraal, met als doel meer maatgerichte en duurzaam effectieve behandeling voor deze doelgroep.
    Docentprofiel met cartaID 410 niet gevonden.

    Kosten

    Vroegboekprijs: € 395,— excl. btw
    Geldig bij inschrijving tot vier maanden voor de start van het symposium

    Standaardprijs: 445,-excl. btw

    Prijs is inclusief lunch, digitaal naslagwerk, hand-outsen koffie/thee.

    Kortingstarieven

    NVO-ledenkorting
    Ben je lid van de NVO? Dan ontvang je 10% korting op het inschrijfbedrag.Vermeld je lidnummer in het opmerkingenveld bij inschrijving. Gebruik dekortingscode NVO10.

    1 op 5 gratis
    Schrijf je gelijktijdig in met vijf personen uit één instelling (met éénfactuuradres), dan is de vijfde deelnemer gratis.
    Neem hiervoor contact met ons op via
    info@medilex.nl.

    Let op! Kortingen kunnen niet gecombineerd worden. Dehoogste korting gaat voor.

    Elena Herráez Gómez

    Scholingsontwikkelaar

    Vragen over deze scholing?

    Neem dan contact met mij op via de onderstaande button, dan help ik je graag verder!

    030 693 3887 Stel hier je vraag

    Reviews

    Het merendeel van onze cursusdeelnemers en aanvragen zijn zeer tevreden over onze service en komen daarom regelmatig bij ons terug!

    • Erg zinvol om met de materie bezig te zijn en een structuur aan te leren voor het beoordelen van beslisvaardigheid en wilsbekwaamheid.

    • Het heeft me meer inzicht en kennis gegeven in wat nou een wilsbekwaamheid beoordeling daadwerkelijk is en inhoudt.

    Inschrijven